ANABİLİM DALIBİLİM DALIPROGRAM SEVİYESİPROGRAM TÜRÜ
ALES PUAN TÜRÜ
T.C. UYRUKLU
YABANCI UYRUKLU
ESRUC*
ÜNİP**
KAMU KUR. YÖNET.***
İNGİLİZCE
ALAN DIŞI
MİLLİ SPORCU
PROGRAMLARA BAŞVURU İÇİN ÖN SARTLAR
Astronomi ve Astrofizik Astronomi ve Astrofizik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-----1-Astronomi ve Astrofizik, Astronomi ve Uzay Bilimleri veya Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dallarında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu Alım Şartları: Fizik Ana Bilim Dalında yüksek lisans yapmış ve Astronomi ve Uzay Bilimleri lisans mezunu olmak.
Astronomi ve Astrofizik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY3-------Fizik, Astronomi ve Uzay Bilimleri veya Uzay Bilimleri ve Teknolojileri lisans mezunu olmak.
Bahçe Bitkileri Meyve Yetiştirme ve Islahı DoktoraÖrgün ÖğretimSAY21------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Sebze Yetiştirme ve Islahı DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Sebze Yetiştirme ve Islahı Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-------İlgili bölümden mezun olmak.
Bitki Besleme Bitki Besleme DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Bitki Besleme Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY21----1-İlgili bölüm mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Ziraat Fakültesinin diğer bölümlerinden mezun olmak.
Bitki Koruma Entomoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY5-------İlgili bölümden mezun olmak.
Fitopatoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-------İlgili bölümden mezun olmak.
Biyoloji Botanik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Botanik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY5-------Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü veya Eğitim Fakültesi OFMA Biyoloji Eğitimi mezunu olmak.
Genel Biyoloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili Bilim Dalında veya Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Genel Biyoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY84------Fen Fakültesi,Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü veya Eğitim Fakültesi OFMA Biyoloji Eğitimi mezunu olmak.
Hidrobiyoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY-2------Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü veya Eğitim Fakültesi, OFMA Biyoloji Eğitimi mezunu olmak.
Moleküler Biyoloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------Botanik veya Zooloji Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Moleküler Biyoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY32------Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü veya Eğitim Fakültesi, OFMA Biyoloji Eğitimi mezunu olmak.
Zooloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY22------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Zooloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY43------Fen Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Moleküler Biyoloji ve Genetik veya Eğitim Fakültesi OFMA Biyoloji Eğitimi mezunu olmak.
Çevre Mühendisliği Çevre Bilimleri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-1-----İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Çevre Bilimleri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1211-----İlgili bölümden mezun olmak.
Çevre Teknolojisi DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-1-----İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Çevre Teknolojisi Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1211-----İlgili bölümden mezun olmak.
Elektrik Elektronik Mühendisliği Devreler ve Sistemler Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1-------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği mezunu olmak.
Elektrik Makinaları Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY31------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği mezunu olmak.
Elektrik Tesisleri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olmak ve bu bölümlere ait bilim dallarından birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Elektrik Tesisleri Bilim Dalı Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY11------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominkasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği; Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olmak ve bu bölümlere ait bilim dallarından birinde tezli yüksek yapmış olmak.
Elektronik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olmak ve bu bölümlere ait bilim dallarından birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Elektronik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY31------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği mezunu olmak.
Haberleşme Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY22------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği mezunu olmak.
Kontrol ve Kumanda DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği,Haberleşme Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği bölümlerinden birinden mezun olmak ve bu bölümlere ait bilim dallarından birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Kontrol ve Kumanda Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY2-------Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Telekominikasyon Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliği mezunu olmak.
Endüstri Mühendisliği Endüstri Mühendisliği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------Endüstri Mühendisliği lisans ve tezli yüksek lisans mezunu olmak.
Endüstri Mühendisliği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY73------Endüstri Mühendisliği veya Sistem Mühendisliği Bölümü Mezunu olmak.
Yöneylem Araştırması Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY41------Endüstri Mühendisliği veya Sistem Mühendisliği Bölümü mezunu olmak.
Fizik Atom ve Molekül Fiziği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Atom ve Molekül Fiziği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY102----2-Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü veya Eğitim Fakültesi OFMA Fizik Eğitimi mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu; 1 Yabancı Uyruklu:1 Alım Şartları: Elektrik- Elektronik Mühendisliği veya Malzeme Mühendisliği mezunu olmak.
Katıhal Fiziği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Katıhal Fiziği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY521-----Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü veya Eğitim Fakültesi OFMA Fizik Eğitimi Bölümü mezunu olmak.
Gıda Mühendisliği Gıda Mühendisliği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY61------İlgili Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Gıda Mühendisliği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY164------İlgili bölümden mezun olmak.
İnşaat Mühendisliği Geoteknik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY12------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Geoteknik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY72------İlgili bölümden mezun olmak.
Hidrolik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY31------İlgili bölümden mezun olmak.
İnşaat Mekanik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY321-----İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
İnşaat Mekanik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY221-----İlgili bölümden mezun olmak.
Ulaştırma DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------İlgili bilim dalında yüksek lisans yapmış olmak.
Ulaştırma Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY5-------İlgili bölümden mezun olmak.
Yapı DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------İlgili bilim dalında yüksek lisans yapmış olmak.
Yapı Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY74------İlgili bölümden mezun olmak.
Yapı Malzemeleri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY21------Yapı- Yapı Malzemeleri Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Yapı Malzemeleri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY81------İlgili bölümden mezun olmak.
Kimya Analitik Kimya DoktoraÖrgün ÖğretimSAY63------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Analitik Kimya Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY63------Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi; Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Fakültesi OFMA Kimya Eğitimi, Mühendislik Fakültesi; Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği veya Eczacılık Fakültesi Bölümü mezunu olmak.
Anorganik Kimya DoktoraÖrgün ÖğretimSAY23------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Anorganik Kimya Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-------Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi; Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Fakültesi OFMA Kimya Eğitimi, Mühendislik Fakültesi; Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu olmak.
Biyokimya DoktoraÖrgün ÖğretimSAY41------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Biyokimya Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY51------Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi; Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Fakültesi OFMA Kimya Eğitimi Bölümü mezunu olmak.
Fizikokimya DoktoraÖrgün ÖğretimSAY31------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Fizikokimya Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY-1------Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi; Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Fakültesi OFMA Kimya Eğitimi, Mühendislik Fakültesi; Kimya Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
Organik Kimya DoktoraÖrgün ÖğretimSAY3012------İlgili Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Organik Kimya Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY3015------Fen, Fen-Edebiyat Fakültesi; Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Eğitim Fakültesi OFMA Kimya Eğitimi, Mühendislik Fakültesi; Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği bölümü veya Eczacılık Fakültesi mezunu olmak.
Kimya Mühendisliği Kimyasal Teknolojiler DoktoraÖrgün ÖğretimSAY311-1---İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Kimyasal Teknolojiler Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY711-1---İlgili bölümden mezun olmak.
Proses ve Reaktör Tasarımları DoktoraÖrgün ÖğretimSAY531-----İlgili Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Proses ve Reaktör Tasarımları Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1011-----İlgili bölümden mezun olmak.
Temel İşlemler ve Termodinamik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY522-1---İlgili Anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Temel İşlemler ve Termodinamik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1544-2---İlgili bölümden mezun olmak.
Kriminalistik Kriminalistik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1---1-1-Makine Mühendisliği veya Metallurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilim Dallarında tezli yüksek lisans yapmış olmak.*Kamu Kurum Yöneticileri için: İçişleri Bakanlığına bağlı personel olup, Kriminalistik Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Kimya Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Kriminalistik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-----2-Fen, Fen Edebiyat Kimya veya Fizik, Mühendislik Fakültesi : Makine Mühendisliği veya Metallurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Biyoloji ve Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu olmak.
Makine Mühendisliği Enerji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY3-------İlgili bölümden mezun olmak.
Konstrüksiyon ve İmalat DoktoraÖrgün ÖğretimSAY541---1-İlgili bilim dalında tezli yükseklisans yapmış olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu Alım Şartları: Malzeme-Metalurji Mühendisliği Anabilim dalında tezli yükseklisans yapmış olmak
Konstrüksiyon ve İmalat Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1341-3---İlgili bölümden mezun olmak.
Makina Mekanik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-------İlgili bölümden mezun olmak.
Makine Teorisi ve Dinamiği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------Makine Mühendisliği lisans ve yüksek lisans mezunu olmak.
Termodinamik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY4-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Termodinamik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY7-------İlgili bölümden mezun olmak.
Matematik Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi DoktoraÖrgün ÖğretimSAY11------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY11------Fen,Fen Edebiyat Fakülteleri Matematik Bölümü, Eğitim Fakültesi OFMA Matematik Eğitimi Bölümü veya Matematik Müh.Bölümü mezunu olmak.
Geometri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Geometri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1-------Fen,Fen Edebiyat Fakülteleri Matematik Bölümü, Eğitim Fakültesi OFMA Matematik Eğitimi Bölümü veya Matematik Müh.Bölümü mezunu olmak.
Topoloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Topoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY2-------Fen,Fen Edebiyat Fakülteleri Matematik Bölümü, Eğitim Fakültesi OFMA Matematik Eğitimi Bölümü veya Matematik Müh. Bölümü mezunu olmak.
Uygulamalı Matematik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY1-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Uygulamalı Matematik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1-----1-Fen,Fen Edebiyat Fakülteleri Matematik Bölümü, Eğitim Fakültesi OFMA Matematik Eğitimi Bölümü veya Matematik Müh.Bölümü mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Bilgisayar Mühendisliği mezunu olmak.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Malzeme Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY2010------Metalurji ve Malzeme Müh., Malzeme Bilimi ve Müh., Malzeme Müh., Seramik Müh., Makine Müh., Kimya Müh., Enerji ve Malzeme Müh., Malzeme Bilimi ve Nano Teknoloji Müh., Malzeme Bilimi ve Teknolojileri, Makine ve İmalat Müh., İmalat Müh., Biyomedikal Müh., Biyomühendislik lisans mezunu olmak.
Üretim Metalurjisi Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY105------Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, veya Maden Mühendisliği lisans mezunu olmak.
Moleküler Biyoloji ve Genetik Biyoteknoloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili bilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Biyoteknoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili bölüm mezunu, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik veya Biyoloji bölümü mezunu olmak.
Gen Mühendisliği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY31----1-İlgili bölüm mezunu, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik veya Biyoloji bölümü mezunu olmak. Alan Dışı Yabancı Uyruklu, Alım Şartları:Biyokimya, Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji veya Tıp mezunu olmak.
Genetik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili bilim dalında veya Biyoloji Ana Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Genetik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY21----1-İlgili bölüm mezunu, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik veya Biyoloji mezunu olmak. Alan Dışı Yabancı Uyruklu, Alım Şartları:Biyokimya, Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji veya Tıp mezunu olmak.
Mikrobiyoloji DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili bilim dalında veya Biyoloji Ana Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Mikrobiyoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY31----1-İlgili bölüm mezunu, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik veya Biyoloji mezunları olmak Alan Dışı Yabancı Uyruklu, Alım Şartları:Biyokimya, Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji veya Tıp mezunu olmak.
Peyzaj Mimarlığı Peyzaj Mimarlığı DoktoraÖrgün ÖğretimSAY331-----İlgili Ana Bilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Peyzaj Mimarlığı Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY8-----6-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Kontenjan Sayısı : Türk Uyruklu 3, Yabancı Uyruklu 3 Alım Şartları: Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık, Orman Mühendisliği veya İç Mimarlık mezunu olmak. (Farklı meslek öğrencilerinin bir yıl bilimsel hazırlık alma koşulu vardır.)
Su Ürünleri Mühendisliği Su Ürünleri Mühendisliği DoktoraÖrgün ÖğretimSAY211-----İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Su Ürünleri Mühendisliği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1211-1---Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi; Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Kimya. Mühendislik Fakültesi: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği veya Ziraat Fakültesi mezunu olmak.
Su Ürünleri Mühendisliği Tezsiz YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY10-------Lisans mezunu olmak.
Tarım Ekonomisi Tarım İşletmeciliği DoktoraÖrgün ÖğretimEA422---4-İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı Kontenjan: Türk Uyruklu: 2, Yabancı Uyruklu: 1, Esruc:1 Alım Şartları: Tezli Yüksek Lisans yapmış olmak. (İİBF İktisat ve İşletme programı mezunları hariç)
Tarım İşletmeciliği Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimEA833---8-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Kontenjan: Türk Uyruklu: 4, Yabancı Uyruklu:2, Esruc:2 Alım Şartları: Lisans mezunu olmak.
Tarım Politikası ve Yayım DoktoraÖrgün ÖğretimEA422---4-İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı Kontenjan: Türk Uyruklu: 2, Yabancı Uyruklu: 1, Esruc:1 Alım Şartları: Tezli yüksek lisans yapmış olmak. (İİBF İktisat ve İşletme programı mezunları hariç.)
Tarım Politikası ve Yayım Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimEA833---8-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Kontenjan: Türk Uyruklu: 4, Yabancı Uyruklu:2, Esruc:2 Alım Şartları: Lisans mezunu olmak.
Tarım Makinaları Tarım Makineleri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY211-----Tarım Makinaları,Tarımsal Makine Sistemleri veya Tarımsal Enerji Sistemleri Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak
Tarım Makineleri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY521---3-Tarım Makinaları, Biyosistem Mühendisliği veya Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü mezunu olmak Alan Dışı :Türk Uyruklu, Alım Şartları: Ziraat Fakültesi veya Mühendislik Fakültesi mezunu olmak. (Tarım Makinaları, Biyosistem Müh. Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü hariç)
Tarımsal Biyoteknoloji Bitkisel Biyoteknoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY21------Tarım Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik , Biyoloji, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri veya Bitki Koruma bölümü mezunu olmak.
Enzim ve Mikrobial Biyoteknoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY21------Tarımsal Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik veya Gıda Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
Hayvansal Biyoteknoloji Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY21------Tarımsal Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu olmak.
Tarımsal Yapılar ve Sulama Tarımsal Yapılar ve Sulama DoktoraÖrgün ÖğretimSAY221-1---İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Tarımsal Yapılar ve Sulama Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1021-1-10-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Ziraat Fakültesi mezunu veya Peyzaj Mimarlığı mezunu olmak.
Tarla Bitkileri Çayır Mera ve Yem Bitkileri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY4-----2-İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu 1, ESRUC 1 Alım Şartları: Ziraat Fakültesi:Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Ekonomisi, Zootekni, Toprak, Bahçe Bitkileri, Gıda Mühendisliği, Bitki Koruma, Tarımsal Biyoteknoloji bölümü; Doğa ve Tarım Bilimleri Fakültesi: Zootekni, Toprak, Bahçe Bitkileri, Gıda Mühendisliği bölümü; Orman Fakültesi: Orman Endüstri Mühendisliği veya Orman Mühendisliği bölümü, Fen Fakültesi: Biyoloji veya Moleküler Biyoloji ve Genetik Anabilim dallarında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Çayır Mera ve Yem Bitkileri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY4-1---3-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Kontenjan: Türk Uyruklu: 1,Yabancı Uyruklu 1, Esruc: 1 Alım Şartları: Ziraat Fakültesi:Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Ekonomisi, Zootekni, Toprak, Bahçe Bitkileri, Gıda Mühendisliği, Bitki Koruma, Tarımsal Biyoteknoloji bölümü; Doğa ve Tarım Bilimleri Fakültesi: Zootekni, Toprak, Bahçe Bitkileri, Gıda Mühendisliği bölümü; Orman Fakültesi: Orman Endüstri Mühendisliği veya Orman Mühendisliği bölümü, Fen Fakültesi: Biyoloji veya Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu olmak.
Endüstri Bitkileri DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili anabilim dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Endüstri Bitkileri Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY2-----1-İlgili bölümden mezun olmak. Alan Dışı Kontenjan Türk Uyruklu, Alım Şartları: Çayır Mera ve Yem Bitkilerindeki şartlar geçerlidir.
Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-----1-İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak. Alan Dışı ESRUC 1 Alım Şartları: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Doktora programındaki şartlar geçerlidir.
Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY5-1---2-İlgili bölümden mezun olmak. *Alan Dışı Kontenjan Sayısı Türk Uyruklu: 1, ESRUC: 1 *Alım Şartları: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalındaki şartlar geçerlidir.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler DoktoraÖrgün ÖğretimSAY2-------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1-------İlgili bölümden mezun olmak.
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Toprak DoktoraÖrgün ÖğretimSAY21------İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Toprak Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY32----1-İlgili bölüm mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu, Alım Şartları: Ziraat Fakültesinin diğer bölümlerinden mezun olmak.
Zootekni Biyometri ve Genetik DoktoraÖrgün ÖğretimSAY321-----İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak
Biyometri ve Genetik Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY521---3-İlgili bölüm mezunu olmak. Alan Dışı Türk Uyruklu Alım Şartları: Matematik veya Biyoloji mezunu olmak.
Hayvan Yetiştirme DoktoraÖrgün ÖğretimSAY521-----İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Hayvan Yetiştirme Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY1021-----İlgili bölümden mezun olmak.
Yemler ve Hayvan Besleme DoktoraÖrgün ÖğretimSAY321-----İlgili Anabilim Dalında tezli yüksek lisans yapmış olmak.
Yemler ve Hayvan Besleme Tezli YükseklisansÖrgün ÖğretimSAY521-----İlgili bölüm mezunu olmak.

*ESRUC: Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Konsorsiyumu

**UNİP: Üniversitelerarası İşbirliği Programı

*** KAMU KURUM YÖNETİCİSİ (KKY): Kamu Kurum ve Kuruluşları Protokolü Kapsamında Yürütülen Program