PEDAGOJİK FORMASYON SERTİFİKA EĞİTİMİ BİLGİ REHBERİ

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının yürütülme süreci ile ilgili olarak

Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılacak güncel duyurulara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Öğrencilerimiz 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Programı ders içeriklerine http://alms.atauni.edu.tr/ sayfasından ulaşabilirler. 

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı güz yarıyılı itibariyle açılacak olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ile ilgili tüm iş ve işlemler bu sayfada yer alan bilgilere bağlı olarak yürütülecektir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 25.11.2015 tarih ve 64949 sayılı yazısı kapsamında Üniversitemizde açılacak olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için toplam 2600 kontenjan tahsis edilmiştir.

Bu kontenjanların %75’ine tekabül eden 1950’si Üniversitemiz son sınıf öğrencileri (Akademik dönemi 7. ve 8. yarıyıl olanlar) için, %25’ine tekabül eden 650’si ise üniversitelerin son sınıf öğrencileri (Akademik dönemi 7. ve 8. yarıyıl olanlar)  ile mezun öğrencilere tahsis edilmiştir.

Konu ile ilgili başvurulabilecek kaynaklar

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esaslar
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ile İlgili 12.11.2015 tarih ve 61559 sayılı yazısı
Pedagojik Formasyon Programı ile ilgili Sık Sorulan Sorular
Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları
Üniversitemiz Bünyesinde Yürütülecek Olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Alanları
Atatürk Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesi

 

YAPILACAK İŞLEM

BAŞLAMA TARİHİ

BİTİŞ TARİHİ

BAŞVURU VE YERLEŞTİRME

Başvuruların Alınması

03.10.2016

10.10.2016

*Ön Kayıt Onay İşlemi

03.10.2016

12.10.2016

Yerleştirme Sonuç İlanı

13.10.2016

**Kesin Kayıtlar

14.10.2016

17.10.2016

***Boş Kalan Kontenjanların İlanı

19.10.2016

**Ek Yerleştirme

20.10.2016

21.10.2016

 1. DÖNEM

Dersler

24.10.2016

29.01.2017

Vize Sınavları

11.12.2016

Final Sınavları

05.02.2017

Bütünleme Sınavları

19.02.2017

II. DÖNEM

Ders Kayıtları

20.02.2017

24.02.2017

Dersler

27.02.2017

04.06.2017

Vize Sınavları

19.04.2017

22.04.2017

Final Sınavları

05.06.2017

11.06.2017

Bütünleme Sınavları

12.06.2017

18.06.2017

Teknik nedenlere bağlı olarak sınav takviminde Açık öğretim Fakülte Yönetim Kurulu Kararı ile değişiklik yapılabilir.

*03-11 Ekim tarihleri arasında “Ön Kayıt Çıktı Formu” ile birlikte Üniversitemiz merkez kampüsünde yer alan Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlık binası Pedagojik Formasyon Kayıt Bürosunda yapılacaktır.

**Yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan aday öğrenciler Pedagojik Formasyon ücretinin ilk taksit tutarını (1000 TL) Türkiye Halk Bankasının tüm şube ve ATM’lerinden yatırmaları halinde kesit kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır.

***Boş kalan kontenjanlar için aday öğrencilerden ayrıca başvuru alınmayacaktır.

BAŞVURU İŞLEMLERİNİ

OBS’de kullanıcı kaydı olan adaylar Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ne giriş yaparak,

 OBS’de kullanıcı kaydı olmayan adaylar ise “OBS hesabınız yok mu? Hemen Kaydolun” linki aracılığı ile kullanıcı adı ve şifresi alıp, OBS’ye giriş yaparak

 BAŞVURU İŞLEMLERİ & KAYIT BAŞVURULARI 

linki ile açılan sayfada yer alan PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURU başlığı aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

HEMEN KAYDOL YARDIM KLAVUZU BAŞVURU YARDIM KLAVUZU 

Üniversitemiz ilgili programlarına devam etmekte olan son sınıf ( Akademik dönemi 7. ve 8. Yarıyıl olanlar) öğrencilerinin ön kayıt işlemleri Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden yapılacaktır.

Üniversitemize tahsis edilen kontenjanların %75’i halen son sınıfta ( Akademik dönemi 7. ve 8. Yarıyıl olanlar)   kayıtlı olan öğrencilerimize, %25’i ise Üniversitelerin son sınıf ( Akademik dönemi 7. ve 8. Yarıyıl olanlar)  öğrencileri ile mezunlara ayrılmıştır.

Üniversitemiz Rektörlüğü ile  Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi Rektörlükleri arasında yapılan protokol kapsamında ilgili üniversitelerin son sınıf ( Akademik dönemi 7. ve 8. Yarıyıl olanlar) öğrencileri kendi üniversitelerine başvuru yapacaklardır.

Başvurular ilgili tarihler arasında Öğrenci Bilgi Sistemi (http://obs.atauni.edu.tr) adresinden giriş yapılarak “BAŞVURU İŞLEMLERİ” başlığı altında yer alan “KAYIT BAŞVURULARI” linki aracılığı ile alınacaktır.

Öğrenci Bilgi Sisteminde daha önceden kullanıcı kaydı bulunmayan adayların, öncelikle Öğrenci Bilgi Sistemi  (http://obs.atauni.edu.tr) sayfasında yer alan “Hemen Kaydolun” linki aracılığı ile kullanıcı adı ve şifresi almaları gerekmektedir.

03-10 Ekim tarihleri arasında Öğrenci Bilgi Sisteminde ön kayıt işlemini tamamlayan adayların, Ön Kayıt Çıktı Formu ile birlikte Üniversitemiz merkez kampüsünde yer alan Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlık binası Pedagojik Formasyon Kayıt Bürosuna şahsen başvurarak kayıt formunu onaylatmaları gerekmektedir. Kayıt Formunu onaylatmayan aday öğrenciler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öğrenci Bilgi Sisteminde başvuru ile ilgili yaşanabilecek problemlerin çözümü için otomasyon@atauni.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz veya Öğrenci Bilgi Sisteminde yer alan YARDIM menüsünden talep oluşturabilirsiniz.

NOT : 10 Ekim 2016 tarihinde sona erecek olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı başvurularında Üniversitemiz son sınıf öğrencileri için tahsis edilen kontenjandan daha az müracaat olması halinde, halen 3 üncü sınıfta olup, son sınıftan ders alan öğrencilerin taleplerinin alınması planlanmaktadır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yerleştirme Sonuçlarını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına Yerleştirme İşlemi;

Halen bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenciler için 2016-2017 eğitim öğretim yılı başındaki AGNO’larına, mezun olan öğrencilerin ise mezuniyet Ağırlıklı Genel Not Ortalamalarına (AGNO) göre yapılacaktır.

AGNO’larda eşitlik olması halinde öncelikle üniversiteye giriş yılı daha eski olanlara, eşitliğin devam etmesi halinde doğum yılına göre daha büyük olanlara öncelik verilecektir.

Not döküm (transkript) belgelerinde not ortalaması 100’lük sisteme göre olan adayların ortalamaları YÖK Dönüşüm Tablosuna göre 4’lük sisteme dönüştürülecektir.

Programa yerleştirilen adayların kesin kayıtları:

Yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan aday öğrenciler Pedagojik Formasyon ücretinin ilk taksit tutarını (1000 TL) Türkiye Halk Bankasının tüm şube ve ATM’lerinden yatırmaları halinde kesit kayıt işlemlerini tamamlamış olacaklardır.

Yerleştirme sonucuna göre ilk taksit tutarını (1000 TL) yatırdıktan sonra kesin kayıt işlemi tamamlanan öğrenciye herhangi bir nedenden dolayı programa devam etmekten vazgeçmesi halinde ücret iadesi yapılmaz.

DÖNEM 

ÜCRET

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı 

1.000 TL

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı 

1.000 TL

 TOPLAM

2.000 TL

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Ücreti 2.000 TL olup iki eşit taksit halinde 1.000 TL güz, 1.000 TL bahar dönemi başında ödenecektir.

Ödemeler, güz yarıyılı için kesin kayıt sırasında, Bahar yarıyılı için ise bahar yarıyılı ders kayıtları sırasında yapılacaktır.

Ödemeler, Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Öğrenci Numarası ile,

1-Türkiye Halk Bankası Şubelerinden özel tahsilat sistemi ile (KUTA),

2- Türkiye Halk Bankası ATM’lerinden (1-Fatura ve Kurum Ödeme menüsü seçilecek 2-Harç 3-İl Plaka Kodu 25 olarak giriş yapılacak 4-Ata Üni PDF menüsü seçilecek 5- Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Öğrenci numarası girişi yapılarak ödeme gerçekleştirilecek)

3- https://obs.atauni.edu.tr/ adresinde yer alan Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan HARÇ İŞLEMLERİ başlığı altında yer alan ONLİNE HARÇ ÖDEME  linki aracılığı ile ücretlerinizi yatırabilirsiniz.

Ödemeler için herhangi bir hesap numarası belirtilmeyecektir.

Pedagojik formasyon programı güz dönemi dersleri, Üniversitemiz Açık öğretim Fakültesi tarafından Açık öğretim usul ve esasları kapsamında yürütülecektir.

Bahar dönemi dersleri ise Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi tarafından örgün eğitim (yüz yüze) olarak yürütülecektir. Bahar dönemi dersleri örgün eğitim olarak yürütüleceği için derslere devam zorunluluğu (%80) bulunmaktadır.

Programa kesin kayıt yaptıran öğrenciler için bilgilendirme Açık öğretim Fakültesi tarafından http://www.ataaof.edu.tr/ adresinde yer alan internet sayfası aracılığı ile yapılacaktır.

Öğrencilerimiz 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Pedagojik Formasyon Programı ders içeriklerine http://alms.atauni.edu.tr/ sayfasından ulaşabilirler.

Öğrencilerimizin sisteme giriş yapabilmesi için gerekli kullanıcı adı ve şifresi Öğrenci Bilgi Sisteminde (OBS) kullandıkları bilgiler ile aynıdır.

Sınavlar, Kazım Karabekir eğitim Fakültesi ile Açıköğretim Fakültesi iş birliği ile ilgili tarihler arasında Üniversitemiz merkez kampüsünde yapılacaktır.

Sınav sonuçlarına bağlı olarak öğrencilerin başarılarının belirlenmesi işlemleri, Kazım Karabekir eğitim Fakültesinde uygulanmakta olan ilgili mevzuat hükümlerine bağlı olarak “Bağıl Değerlendirme Esasları” kapsamında gerçekleştirilecektir.

Üniversitemiz Rektörlüğü ile  Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi Rektörlükleri arasında yapılan protokoller kapsamında Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının yürütülmesine yönelik olarak işbirliği yapılmaktadır.

 

Yapılan bu iş birliği çerçevesinde, Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi tarafından yürütülecek olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına başvuru ve kesin kayıt işlemleri ilgili Üniversiteler tarafından yapılacaktır.

 

Bu üniversiteler tarafından kayıtları yapılan öğrencilerin programın 1 inci döneminde alacakları dersler, Üniversitemiz Açıköğretim Fakültesince açıköğretim yöntemi ile yürütülecek, 2 nci döneminde yer alan  dersler ile uygulama eğitimleri ilgili Üniversitelerce planlanıp, gerçekleştirilecektir.

Üniversitemiz  PEDAGOJİK FORMASYON SERTİFİKA PROGRAMI’ na daha önceki dönemlerde kayıt yaptırdığı halde mezun olamayan öğrencilerin  başarısız oldukları 1.dönem ders/derslerini  alabilmeleri   için ;

1-Alacakları dersin kredisi başına 80 TL. ücreti T.C. Kimlik Numaraları ile Türkiye Halk Bankasının aşağıda belirtilen hesap numarasına yatırmaları,

2-Yatırılan ücretin makbuzunu 14.10.2016-17.10.2016 tarihleri arasında Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlık Öğrenci İşlerine teslim etmeleri gereklidir. Makbuzunu teslim etmeyenlerin ders kayıtları yapılmayacaktır.

Hesap Numarası:

Türkiye Halk Bankası

Şube Kodu: 1568

Hesap Numarası: 06000013

İBAN: TR 560001200156800006000013