NEDEN BİZ?

DEV BİLİM KENTİ

23 Fakülte,  1 Konservatuar, 1 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu, 8 Enstitü ve 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile adeta dev bir bilim kenti.

ÜNİVERSİTE KURAN ÜNİVERSİTE

Yetiştirdiği sayısız bilim adamlarıyla Türkiye’deki üniversitelerin adeta beslenme damarlarından biri olan Atatürk Üniversitesinin en çok bilinen unvanlarından biri, “üniversiteler kuran üniversite”dir.

MİSYON : NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRME

Atatürk Üniversitesinin en önemli özelliklerinden biri nitelikli insan yetiştirebilmektir. Hemen her alanda yetiştirdiği birbirinden değerli-nitelikli mezunlarıyla Cumhuriyet Türkiye’sinin tüm kazanımlarında imzası olan bir kurumdur.

BİLİMSEL YAYIN VE BİLİMSEL ÜRETİM

Atatürk Üniversitesini farklı ve başarılı kılan bir diğer önemli özellik de nitelikli bilimsel üretim ve bilimsel yayın sayılarındaki fazlalıktır. Bu noktadaki oran Türkiye ortalamasının bir hayli üzerindedir.

ÇİFT DAL VE YAN DAL İMKÂNLARI

Atatürk Üniversitesinde çift dal ve yan dal eğitim programları yürütülmektedir. Öğrenci çift dal programı ile iki faklı alanda / programda, iki farklı lisans diplomasına sahip olabilmekte; yan dal programı ile de kendi alanı dışındaki farklı bir alanda eğitim alabilmektedir.

KISMİ ZAMANLI İŞ İMKÂNI

Atatürk Üniversitesinin çeşitli birimlerinde “kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma” programı uygulanmakta olup, öğrencilerin bir yandan eğitimlerini devam ettirirlerken, diğer yandan da çalışarak belli bir ekonomik bütçeye sahip olmaları sağlanmaktadır. Bu program ile ilgili gerekli açıklamalar her eğitim yılı başlangıcında öğrencilerimize duyurulmaktadır.

RESİM 015
037
IMG_4699
RESİM 009

KÖKLÜ EĞİTİM KURUMU

1957’den bu yana ülkeye ve bilim dünyasına sayısız katkılarda bulunmuş bir eğitim kurumu olan Atatürk Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından biridir.

YÖNETİM ANLAYIŞI

Atatürk Üniversitesi etik değerlere bağlı, insan odaklı, yenilikçi ve özgürlükçü bir yönetim anlayışıyla birlikte, katılımcı, şeffaf ve kolay ulaşılabilir bir idari mekanizmaya sahiptir.

TERCİH EDİLEBİLİRLİK

Atatürk Üniversitesi, üniversiteye giriş sınavlarında “tercih edilme sayısı” bakımından Türkiye’deki üniversiteler arasında 2. sırada yer almakta olup, bugün itibariyle doluluk oranı yüzde 98.17’dir.

MARKA DEĞERİ TAŞIYAN DİPLOMA

Öğrenciyi merkeze alan eğitim anlayışıyla, aktif eğitim modelini uygulayan ve gelecek kuşakları çağdaş gerekliliklerle donatan Atatürk Üniversitesi, öğrencilerini marka değeri taşıyan diploması ile hem Avrupa Birliği onaylı Diploma eki etiketine, hem de ECTS etiketine sahip kılmaktadır.

PROJELERE MADDİ VE LOJİSTİK DESTEK

Atatürk Üniversitesi araştırma projelerine verdiği maddi ve lojistik destekle çok çeşitli özgün bilimsel üretimlerin yapılmasını sağlamış ve adeta araştırmacılar için cazibe merkezi haline gelmiştir.

AKREDİTEYLE YETKİNLİKLERE TESCİL

Atatürk Üniversitesindeki bazı birimler akredite uygulamasına dâhil edilmiş olup, bu birimler, Türkiye’deki yetkilendirilmiş akreditasyon kuruluşları tarafından hem eğitim kaliteleri, hem de imkân ve koşulları bağlamında incelenerek, resmi tanınırlıkları ve yetkinlikleri tescil edilmiştir.

SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

BİRİM
PROGRAM
AKADEMİSYEN
ÖĞRENCİ

SAYILARLA PROGRAMLARIMIZ

ÖN LİSANS
LİSANS
LİSANS TAMAMLAMA
YÜKSEKLİSANS
DOKTORA

Sanal Gezi

Yerleşke Haritası

Fotoğraf Galerisi

ÇAĞDAŞ KENT ESTETİĞİNE İDEAL BİR ÖRNEK: KAMPÜS

Atatürk Üniversitesi Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahiptir. 6.5 milyon m2’lik açık alana sahip olan kampüste, kapalı alan 1 milyon m2’dir. Kampüs özellikle bol yeşil alan ve çağdaş kent estetiğini temsil eden peyzajıyla ideal bir yaşam alanı olarak dikkat çekmektedir.

KAMPÜSTE GÜNDELİK YAŞAM İMKÂNLARI

Nezih ve huzurlu iklimiyle dikkat çeken kampüste, günde ortalama 50 bin kişiyi bulan bir nüfus hareketliliği yaşanmaktadır. Kampüste ayrıca, gündelik yaşama dair her türlü ihtiyacın karşılanabileceği alış veriş merkezleri, banka şubeleri, kafeler, oyun alanları, sinema salonları ve spor salonları da bulunmaktadır.

ULAŞIMI EN SORUNSUZ KAMPÜS

Atatürk Üniversitesi kampüse ulaşım açısından büyük imkânlara sahiptir. Kampüs şehir merkezindedir ve Büyükşehir Belediyesi toplu taşım araçları ile birlikte, halk otobüsleri ve sık aralıklarla çalışan minibüsler sayesinde hızlı ve güvenilir ulaşım imkânı temin edilebilmektedir. Ayrıca kampüs içerisinde ringler denilen ücretsiz servis araçları da öğrencilerin hizmetine sunulmuş bulunmaktadır.

HUZUR VE GÜVEN ORTAMI

Atatürk Üniversitesini ayrıcalıklı kılan özelliklerden bir diğeri de huzur ve güven ortamına sahip olabilmesidir. Üniversite, farklı kültür ve farklı dünya görüşüne sahip bireylerin kardeşçe, huzurlu ve barış içerisinde bir arada yaşadıkları bir eğitim kurumudur.

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Atatürk Üniversitesinde 100’ü aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadır. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yapılmasıyla birlikte, akademik eğitime yarar sağlayıcı mesleki uğraşlara da ağırlık veren kulüpler, öğrencilerin dinlenme, eğlenme ve sosyal katılımda bulunma alışkanlıklarına yön veren çalışmalarla da dikkat çekmektedirler.

SPOR VE İMKÂNLAR

Atatürk Üniversitesinde açık ve kapalı olmak üzere çok çeşitli spor salonları ve alanları bulunmaktadır. Basketbol, voleybol, hentbol, futbol ve tenis sporlarına uygun olarak düzenlenen salonlar ve kortlar haftanın her günü öğrencilerin kullanımına açık tutulurken, kampüsün çeşitli bölgelerine konuşlandırılan yürüyüş ve koşu parkurları ile atletizm pisti ve çim futbol sahası da yine sportif etkinliklere ev sahipliği yapmaktadırlar.

YEME VE İÇME UCUZ, BOL ALTERNATİFLİ VE SAĞLIKLI

Kampüs içerisinde öğrencilerin yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayacak çok sayıda yemekhane, kantin, lokanta ve kafeler bulunmaktadır. Yemekhanelerdeki ücretler öğrenciler açısından oldukça uygun düzeylerde olup, hemen her öğünde çok çeşitli ve çok seçenekli yemek alternatifleri öğrencilerin hizmetine sunulabilmektedir.

ÖĞRENCİLERE SAĞLIK HİZMETLERİ İMKÂNLARI

Öğrencilere yönelik sağlık hizmetleri, başta Araştırma Hastanesi olmak üzere, Aile Hekimliği ve çeşitli sağlık polikliniklerinde sağlanabilmektedir. Bu birimlerin tamamı üniversite kampüsü içerisindedir.

ARAŞTIRMA HASTANESİ

Atatürk Üniversitesinin iddialı olduğu en önemli alanlardan biri de sağlıktır. Bin 450 yatak kapasiteli ve modern tıbbın gerektirdiği her türlü imkân ve fırsatlara sahip olan Araştırma Hastanesi, sadece Erzurum ve bölgesine değil, yakın coğrafyalardaki hastalara da sağlık hizmeti sunabilmektedir.

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KONTENJAN BİLGİLERİ

(Önlisans ve Lisans Programları İçin)

TAHSİS EDİLEN ÖĞRENCİ KONTENJANLARI*

KONTENJAN TAHSİS EDİLEN

PROGRAM SAYISI

ÖRGÜN AÖF TOPLAM ÖRGÜN  AÖF TOPLAM
Lisans 8.851 6.048 14.899 Lisans 141 4 145
Önlisans 4.900 23.296 28.196 Önlisans 106 21 127
Toplam 13.751 29.344 43.095 Toplam 247 25 272
Örgün lisans programlarına tahsis edilen kontenjanın 660’ı özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan programlardır.

Sayılara, okul birincisi kontenjanları dahildir.

Örgün lisans programlarının 20’si özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan programlardır.

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI KONTENJANLARIMIZ

Lisans Tablo 4

Önlisans Tablo 3

Özel Yetenek

2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna ulaşmak için lütfen tıklayınız….

Yurt İmkanları ve Ortamı Yurt İmkanları ve Ortamı Yurt İmkanları ve Ortamı Yurt İmkanları ve Ortamı Yurt İmkanları ve Ortamı

BARINMA İMKÂNLARI ÜST DÜZEYDE

Barınma ihtiyaçlarını KYK’ya ait yurtlar haricinde, özel ve kamuya ait pansiyon ve konukevleriyle de karşılayan öğrenciler, ayrıca üniversitemize ait yurt ve konukevlerinden de yararlanabilmektedirler. Öğrenciler bunların yanı sıra şehir içindeki kiralık evlerde de ikamet edip, barınma ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

YURT KAPASİTESİ 11 BİNİ AŞIYOR

 Atatürk Üniversitesi, Türkiye’de öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını en fazla karşılayan eğitim kurumlarından biridir. Kampus içerisinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda şu an itibariyle 11 binin üzerinde öğrenci kalmaktadır. Sağlıklı, rahat ve konforlu yaşam alanlarıyla birlikte, uygun ders çalışma mekânlarına da sahip olan bu yurtlar, toplamda 4 kız, 3 de erkek yurdu olmak kaydıyla, 7 farklı öbekten oluşmaktadır.

Değişim Programları (ERASMUS) Değişim Programları (ERASMUS) Değişim Programları (ERASMUS) Değişim Programları (ERASMUS)

MEVLANA

Mevlana Değişim Programı Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarıyla yurt dışındaki yükseköğretim kurumları arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişimini sağlayan bir programdır. Yükseköğretim kurumlarının örgün öğretim programlarına kayıtlı tüm ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri programlara katılabilir. Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları programa katılabilir. Öğrenciler en az bir, en fazla iki yarıyıl; öğretim elemanları ise en az 1 hafta, en fazla 3 ay değişimden faydalanabilirler.

FARABİ

Yükseköğretim Kurumları Arasındaki bir Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programıdır. Öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlar. Öğrencilerin tümüne açık. En az bir, en çok iki dönem öğrenim hakkı. Öğrencilere burs imkânı. Kendi kurumunda alması gereken kadar kredi alma zorunluluğu. Detaylar Yönetmelik ve Mali Esas ve Usuller’de yer almaktadır.

ERASMUS

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerinin bir veya iki dönem kendi bölümlerinin anlaşmalı olduğu bir üniversitede öğrenim görebilmesidir. Her yıl Atatürk Üniversitesine belli sayıda kontenjan ayrılır. Dil sınavının yüzde 45, AGNO’nun yüzde 55 alınarak Erasmus Staj Puanı oluşturulur ve sıralama yapılır. Puan esasına göre başvurusu tam olan öğrencilerden kontenjan sayısı kadar öğrenci kabul edilir. Vazgeçen öğrenciler olması durumunda puan esasına göre sırada bekleyen öğrencinin kabulü gerçekleşir.